Digital Field: практика точних рішень

На Київщині завершився проєкт — полігон аграрних інновацій Digital Field, організований компанією AgriSpace, у рамках якого сільгоспвиробники могли ознайомитись із новітніми технологіями точного землеробства, побачити, як їх впроваджують і як вони працюють, а також на конкретному прикладі зрозуміти економічну доцільність застосування кожної з них.

Проєкт Digital Field стартував у квітні 2020 року на базі компанії AgriLab у с. Велика Олександрівка (Київська обл.). Роботу технологічних рішень і їх економічну доцільність тестували на полях соняшнику й кукурудзи. Метою було досягти середньобагаторічний рівень ефективної врожайності на цих полях на рівні 3,1 т/га сошнику та 8 т/га кукурудзи. Ці показники розраховували за алгоритмами AgriLab: деталізоване дослідження ґрунту, аналіз погодно-кліматичних умов, історія поля тощо.

«Орієнтуючись на поставлену планку, ми підібрали гібриди (LNZ Group) із відповідним потенціалом. Компанія BINFIELD застосувала сучасні елементи системи живлення культур (стартові мікрогранульовані добрива, інгібітор нітрифікації, якісні комплексні добрива) з урахуванням рівня забезпеченості ґрунту елементами живлення. Також дані аналізу ґрунту, такі як кислотність, уміст органічної речовини, знадобились і у виборі системи захисту. Витрати на агродіагностику становили 10 дол./га, а прибуток — 267 дол./га. Загалом в умовах посухи ми отримали 2,9 т/га соняшнику. Завдяки індивідуальному підходу до кожного поля й ощадливому використанню технологічних ресурсів додатковий прибуток від вирощування соняшнику становив 352 дол./га», — розповіла агроном Digital Field Карина Кулик.

 

Висів

Однією з компаній, що підтримала проєкт, була АМАКО.

«Компанія АМАКО бере участь у проєкті, щоб показати аграріям, як можна зменшити витрати й збільшити врожайність завдяки інноваційним рішенням, як оптимізувати собівартість виробленої продукції й отримати більший прибуток», — прокоментував керівник департаменту маркетингу ТОВ «АМАКО Україна» Максим Чикунов.

Культури сіяла Massey Ferguson 9108 VE — 8-рядна сівалка з технологіями Precision Planting®. Зокрема, системою адаптивного притискного зусилля DeltaForce®, що на основі поточних характеристик ґрунту автоматично додає або зменшує притискне зусилля з висівних секцій. Ця система дозволила повторити торішній експеримент щодо визначення параметрів висіву на врожайність культури. Так, під час Digital Field сівалка 9108 VE зробила по 11 проходів для соняшнику та кукурудзи з різними налаштуваннями: притискного зусилля (надлишкове/недостатнє/авто), глибини висіву (3,8/5,0/7,6 см), швидкості руху (8/14 км/год) та густоти (55/60/78 тис./га). На соняшнику найвища врожайність становила 2,9 т/га на ділянці з глибиною висіву 5 см, швидкістю 12 км/год і налаштуваннями системи DeltaForce в автоматичному режимі. Точність висіву на всіх локаціях була фантастичною: неповні 100% — на кукурудзі та 98–99% — на соняшнику за швидкості висіву 8–10 км/год.

«Ми відверто можемо заявити, що із цією сівалкою, обладнаною системою Precision Planting®, ви зможете домогтися майже 100% точності висіву кукурудзи та 98–99% точності — соняшнику. Кожний 1% сингуляції — це від 1 ц/га збільшення врожайності. До того ж продуктивність роботи сівалки збільшується до 2 разів! Тобто ви сієте точніше й швидше», — наголосив Максим Чикунов.

Нагадаємо, 9108 VE має вакуумний висівний пристрій vSet® з електроприводом vDrive®, може оснащуватись активною висівною трубкою SpeedTube™ та модулем SmartFirmer® із датчиками, що вимірюють температуру, вологість, уміст гумусу та механічну складову, наприклад, обсяг решток культури-попередника. На основі цих параметрів комп’ютер (SeedSense 20/20) автоматично змінює параметри висіву, підлаштовуючи їх до оптимальних значень.

«Обладнання Precision Planting® швидко самоокупається. Так, окупність комплекту на 8-рядну сівалку становить один рік на 300–350 га, а комплекту на 16-рядну — 450–500 га. Окупність сівалки Massey Ferguson 9108VE Precision Planting становить один рік на 500–600 га», — зазначив Максим Чикунов.

Сівалка Massey Ferguson доступна у виконанні 8/16/24 ряди (70 см) із баками для рідких чи сухих добрив.

Основний обробіток на дослідних полях робив глибокорозпушувач, а до сівби ґрунт готував передпосівний культиватор Massey Ferguson 5730 із потужною рамою (переріз поперечних брусів основної рами 76 × 101 мм, поздовжніх — 51 × 51 мм), 5-ма рядами основних робочих органів (лінійна відстань 89 см), кліренсом 61 см і захисним механізмом із силою спрацювання 68/136 кгс. Опційно його можна обладнати системою для внесення рідких добрив. Культиватори 5700 працюють на глибину від 2 см і доступні із захватом 7,6–11,9 м.

Сівалка й трактори працювали в парі з тракторами Massey Ferguson потужністю від 130 до 370 к. с.

Також сільгоспвиробники могли оцінити глибокорозпушувач TerraStrip від компанії Bednar із системою для закладання добрив. Цей комплекс розпушує ґрунт на глибину 20–55 см й одночасно закладає сухе живлення у два шари нормою 0,6–350 кг/га. TerraStrip доступний із захватом 3,6–6 м і міжряддям 45/50/51/70 см.

АМАКО робить усе, щоб техніка якомога менше стояла в ангарі. Саме тому компанія забезпечує:

  • повну гарантію на 6000 мтг (3 роки);
  • регулярний моніторинг стану машини й запобігання поломок;
  • додаткові навчання операторів щоденного техобслуговування техніки;
  • підмінний трактор у разі неможливості ремонту протягом 72 год;
  • широкий асортимент запчастин у найближчому філіалі або навіть склад на території клієнта;
  • а також закріпляє за клієнтом сервісного інженера (за умови придбання подовженої гарантії).

Також представники АМАКО на Digital Field озвучили результати підрахунків вартості експлуатації тракторів MF. Якщо після завершення гарантії власник продає його АМАКО за trade-in (35% залишкової вартості), то обслуговування MF 7724S (240 к. с.) коштуватиме 14 євро/мтг, а MF 8737S (370) — 24 євро/мтг.

Захист

Дослідні поля мають невелику площу, а тому рівномірно внести ґрунтовий гербіцид було непростим завданням. Простіше було з післясходовим. Самохідний обприскувач Jacta Uniport 3030 із технологією пофорсункового вимкнення обробив тільки ті ділянки, де почали проявлятися бур’яни. А для обробки фунгіцидами обприскувач взагалі не знадобився. Його функцію виконав найсучасніший у портфелі DJI агродрон Agris T16, який привезла компанія Drone ua. T16 визначається новітньою радіолокаційною системою, нечутливою до світла й пилу, системою позиціювання, що веде його із сантиметровою точністю та робочим радіусом 3 км. Має захват 6,5 м, бак для робочого розчину об’ємом 16 л та 4 помпи, які забезпечують до 4,8 л/хв/год — він може обприскати 10 га. Ці рішення дозволили заощадити від 3,5 до 9 дол./га.

Підживлення

Під час проєкту також показали цікавий спосіб підживлення кукурудзи азотом. Спеціалісти AgriLab час від часу перевіряли обсяг азоту в ґрунті: коли почали спостерігати дефіцит азоту, підживили за допомогою технології Y-drop від 360˚ Yield Center, яка доставляє добриво чітко в прикореневу зону культури. Зрозуміло, що операцію було проведено з огляду на погодні умови. Автономні метеостанції iMeteos від австрійської компанії Pessl Instruments й українська платформа MeteoFarm допомогли визначити найкращий час. Підживлення забезпечило додаткові 0,6 т/га.

 

Моніторинг

Для моніторингу стану посівів і технологічних операцій використовували аналітичні платформи MyAgrilab й Agroonline, сервіс української компанії Uland Online, яка візуалізує геопросторові дані, а також платформу Fieldclimate від Pessl Instruments.

«Сервіс Uland Online дозволив зберігати всі дані моніторингу й автоматично аналізував і виділяв зони забур’яненості на полі. Наприклад, щоб з’ясувати, чи є на полі ваточник, достатньо завантажити фото бур’яну в систему. Вона проаналізує всі знімки поля й виділить зони, уражені ним. За допомогою порталу MyAgrilab ми завжди мали під рукою всі дані поля: від агрохімічних карт до NDVI-знімків і могли аналізувати економічну ефективність від проведених операцій, а FieldClimate та iMeteos надав розгорнуті погодні дані», — розповіла Карина Кулик

Під час обльотів активно використовували окуляри віртуальної реальності: недешева «іграшка», але вона дає суттєво чіткішу картинку, ніж дисплей пульта дрона, тож значно спрощує моніторинг.

Digital Field 2.0

Усі процеси, що відбувались у рамках проєкту Digital Field, транслювались у режимі онлайн на Youtube-каналі проєкту. Там, до речі, також є відео, де профільні експерти розповідають про ключові особливості, впровадження й керування технікою та точними рішеннями. Усі агрохімічні та погодно-кліматичні дані полів, а також результати проєкту доступні на сайті. Цьогоріч у проєкті взяли участь компанії: AgriLab, LNZ Group, AGCO, АМАКО, Precision Planting, Agrimatco, BINFIELD, Drone.ua, Meteofarm, iMetos, Agroonline.

«Погодні катаклізми, зростання цін на виробничі ресурси — це тренди, на зміну яких не варто сподіватись. Єдиний шлях до збільшення прибутковості агробізнесу — впровадження інновацій. Ми започаткували проєкт Digital Field, щоб аграрії могли підібрати оптимальні для себе технології, оцінити їх ефективність і розібратись із процесом їх упровадження, а вже потім — впевнено імплементувати в себе. Наступного року ми збільшимо площі нашого агрономічного хабу та протестуємо й порівняємо економічну ефективність багатьох інновацій і рішень», — наголосив CEO Agrilab Ярослав Бойко.

agro-business.com.ua

Підписатися на розсилку

Щоб отримувати найсвіжіші новини від Digital Field залиште свою електронну адресу

Інші новини

Наші контакти

Зателефонуйте нам

097 734 0992

адреса

вул. Броварська, 2
с. Велика Олександрівка
Бориспіль, Київська область
Координати: 50.411051, 30.863789