Новини

Чому потрібно коригувати спосіб внесення азоту

ЗМІ про нас
Найдешевше — внести безводний аміак восени, та для того, щоб застосування будь-якого елементу живлення було ефективним, його слід давати тоді, коли він потрібен культурі.

Таку думку висловив керівник відділу науково-технологічного забезпечення AgriLab Володимир Махота під час агродіалогу «Битва за врожай-2022» на полігоні аграрних інновацій Digital Field.

«Головна мета будь-якого обробітку — розмістити ресурс там, де знаходиться коренева система. За період вегетації азот може переміститись максимум на 15-20 см. Це значить, що внісши азотні добрива на глибину кореневої системи, де він не буде денітрифікуватись, ви значно збільшите їхню ефективність. І навпаки, розкидавши навіть найдорожчі добрива після оранки, ви зосередите основну масу елементів живлення на поверхні. Й уже наприкінці травня рослина не зможе використати цей ресурс. Спосіб внесення дуже важливий», — зазначає Володимир Махота.

Тим більше, що він може призвести до протилежного ефекту. 

«Коли ми суцільною нормою розкидаємо добрива, ми підвищуємо рівень амонійного й нітратного азоту в усьому ґрунті — пригнічуємо природну азотфіксацію, фактично переводячи азотфіксаторів у розряд споживачів азоту, — наголошує керівник відділу агрономічного супроводу проєкту FreeFARM Олег Пелипенко. — При локальному внесенні це відбувається тільки в зоні внесення добрив, а на решті площі створюються комфортні умови для азотфіксації».

Надлишкові норми азоту — небезпечні, але вони загрожують ґрунту не тільки закисленням

За словами Олега Пелипенка, якщо на добре забезпеченому полі під кукурудзу розкидали велику норму азотних добрив, культура почне споживати їх лише за 1-1,5 місяці. За цей період співвідношення між азотом і вуглецем зсувається в бік менше 20 — бактерії інтенсивно розвиваються.

«Й за відсутності пожнивних решток цей азот викликає мінералізацію та вигорання гумусу. Це одна з причин, чому в Україні значно скоротилися його запаси», — зазначає Олег Пелипенко.

Також при плануванні норми фахівці радять враховувати залишкову кількість азоту. Оскільки нітратам властиво підійматись угору, то відбирати проби ґрунту потрібно в шарі 1м. 

Для довідки: Digital Field — перший в Україні онлайн-демополігон аграрних інновацій, створений за ініціативою AgriLab. Це дослідницький проєкт, спрямований на пошук шляхів оптимізації собівартості виробництва та збільшення врожайності за допомогою сучасних технологій. 

agroportal.ua