Новини

На Digital Field підбили підсумки Fendt Momentum Crop Tour 2021

Як налаштування сівалки впливають на врожайність? Корпорація AGCO дала вичерпну відповідь на це питання в рамках всеукраїнського проєкту Fendt Momentum Crop Tour. Цьогоріч демо-поля були закладені на Сумщині, Тернопільщині, Херсонщині…, а стартував Crop Tour на Київщини, на полігоні аграрних інновацій Digital Field.

«З однієї зернини кукурудзи виростає рослина, як правило, з одним качаном, що потенційно може бути заповнений 620-ма зернинами, - звертає увагу Сергій Лук’янець, продакт-менеджер брендів Fendt & Valtra у Східній Європі.1 зернина дає 620 – непогана маржинальність. Але існує багато факторів, що її скорочують: погодні умови, природні фактори (шкідники та хвороби) й техногенні – ті, що закладаються під час висіву. На погоду ми вплинути не можемо, вплив шкідників і хвороб ми можемо мінімізувати, а, от, на параметри висіву ми можемо впливати цілком».
Та наскільки критичним може бути неякісний висів? Fendt Momentum Crop Tour з'ясовує це. В рамках проєкту демо-поле розділяється на 12 варіантів, кожен відрізняється лише одним параметром: глибиною закладання насіння, робочою швидкістю сівалки та притискним зусиллям секцій. На початку травня за цим алгоритмом на полігоні Digital Field посіяли кукурудзу.

Підготовка для впевненого старту

 «Кожну технологію вирощування ми починаємо з комплексної агродіагностики ґрунту, що проводить Agrilab, - наголошує Каріна Кулик,агроном Digital Field.Це набагато більше, ніж просто аналіз ґрунту. Це багатоскладова аналітика, що враховує також агрофізичні, погодно-кліматичні й технологічні фактори. Агродіагностика від Agrilab дозволяє побачити яку економічно доцільну врожайність певної культури може дати конкретне поле; які фактори її обмежують; і які саме добрива в якій формі та кількості реально потрібні для бажаного результату. Жодне поле не є однорідним за своїми характеристиками. Саме тому на полігонах Digital Field ви не знайдете двох однакових технологій вирощування».

Згідно з результатами комплексної агродіагностики, поле, на якому розташовані полігони Digital Field, є дуже строкатим за рухомими формами калію: від 78 до 216 мг/кг. Але ділянки Fendt Momentum Crop Tour мають приблизно однакове забезпечення – 108-127 мг/га, тому з осені там було внесено KCl у нормі 60 кг/га. Основний обробіток – розпушення на 30 см. Для передпосівного удобрення вибрали FERTIS NPK 5-15-30+S+ME (100 кг/га) від Binfield з підвищеним вмістом SO3 (7,5%). Актуально для ділянок Crop Tour, адже вони мають середню забезпеченість рухомими формами цього елемента (10-11 мг/кг).

«FERTIS NPK 5-15-30+S+ME ми задовільнили потребу в мікродобривах, бо воно містить Zn і B у необхідній кількості», - додає Каріна Кулик.
Незабаром по передпосівному обробітку, Fendt Momentum Crop Tour стартував.

Еталонна розкладка

5 травня. В кабіні Fendt 1050 Vario монітор 20/20 стабільно показує 18 км/год. і розкладку насіння на рівні, нечасто меншому за 98,7% - хвилина й черговий гін кукурудзи лишається позаду, а за трактором вимілює сошники Momentum – головний герой цьогорічного Crop Tour.

Momentum вміє дивувати. Передусім, це сівалка, створена для ринку США, але з транспортною шириною 3,5 м. Аби забезпечити ці габарити інженерам довелось наново розробляти раму. На виході отримали непересічну конструкцію - є дві окремі балки, що з’єднані між собою шарнірами та гідроциліндрами: основна, з опорними колесами, та допоміжна, з висівними секціями. Крім транспортної ширини, це дало ще одну перевагу.

«Вертикальний хід окремої «банки» становить 0,7 м, - розповідає Сергій Лук’янець. – Коли досягається граничне положення датчик це фіксує, комп’ютер дає команду на гідроциліндри – і весь сегмент рами з висівними елементами підіймається вгору - загальний хід секції збільшується до 1,51 м».

Momentum - немаленька сівалка. Дві ємності для насіння об'ємом по 2,3 м³, 3,7-кубовий бункер добрив, рама, місцями завтовшки 2 см – її споряджена маса сягає 19 т. Утім, по факту ця сівалка ущільнює ґрунт менше, ніж трактор (від 360 к.с.), що її тягне: двовісна система транспортних коліс і широкі опорні колеса створюють достатню пляму контакту. Більше того, Momentum може дооснащуватись системою VarioGrip, яка знижує та підвищує тиск у шинах, регулюючи площу контакту.

Все начиння секцій – від Precision Plantilng. Зокрема, вакуумні висівні апарати vSet2®. Серед ключових особливостей – диски, вони полімерні, вкриті зубцями по зовнішньому радіусі, й не всюди прямі: отвори зроблені на трапецієподібних випуклостях, що ускладнює появу двійників. Останні усуває 5-точковий скидач, кожен наступний елемент якого перекриває отвір диска на 5% більше, ніж попередній. Тобто, загалом він контролює ¼ площі отвору. Цікавий і привід: обертова енергія передається від маленької зірочки електромотору vDrive® на велику зірку, власне, висівний диск. Такий спосіб вимагає приблизно втричі менше потужності, ніж, коли диск надівається на вал електродвигуна.

Momentum одна з небагатьох сівалок, яка одразу в базовій комплектації йде з системою для внесення рідких добрив. Живлення закладається в борозну з насінням. На Digital Field вона сіяла кукурудзу та соняшник із КАС-32 в нормі 200 та 130 л/га відповідно. Загалом же дозатор vApplyHD забезпечує від 25 до 600 л/га.

«Локальне внесення КАС-32  за рекомендаціями AgriLab дозволило зберегти азот в зоні розміщення основної маси кореневої системи, - відзначає Каріна Кулик. - Подальша діагностика азотного живлення показала, що на момент гострої потреби в азоті в процесі вегетації його вміст в ґрунті був достатнім. Це відкинуло потребу в додатковому підживленні й заощадило нам $35/га».

Сівалка Fendt оснащена й системою DeltaForce®, яка, корегуючи притискне зусилля кожної секції, витримує задану глибину висіву. Тензометричний датчик фіксує навантаження на опорні колеса. На твердому ґрунті вони провисають, бо маса концентрується на сошнику, на м’якому – забирають на себе майже все навантаження. На основі цього комп'ютер або збільшує тиск на висівні секції (+200 кг), або зменшує його. Дані на комп'ютер передаються зі швидкістю 200 Гц, з нього на гідроциліндр – 5 Гц. При швидкості висіву 10 км/год. система здатна змінювати  притискне зусилля кожні 60 см.
Можна піти ще далі й оснастити Momentum датчиками SmartFirmer®. Рухаючись у борозні, вони вимірюють: температуру, вологість, ємність катіонного обміну, органічну речовину, однорідність і чистоту борозни. Це можна використовувати для швидкої зміни параметрів висіву оператором, або й комп’ютером. За активної системи SmartDepth™ оператору достатньо вибрати діапазон – і комп'ютер автоматично змінюватиме глибину висіву в залежності від обсягу вологи. Але зараз вона не задіяна: маємо дотримуватись суворих параметрів висіву.

Результат

5 травня. На полігоні Crop Tour завершено висів кукурудзи в нормі 70 тис/га. Fendt Momentum засіяла 12 варіантів гібридом КВС Інтелегенс (ФАО 380) – пластичний, високоремонтантний гібрид із еректоїдним листям та важким зубовидним насінням (маса тисячі 350-360 г). Підходить як для зернового, так і для силосного напрямку вирощування (потенціал врожайності зеленої маси 80-85 т/га).

Гербіцидний захист

Від бур'янів посіви КВС Інтелегенс захищала суміш ґрунтових гербіцидів від Defenda™: Сора-Нет (пропізохлор, 720 г/л) в нормі 2 л/га захищав від однорічних злакових і низки видів дводольних бур'янів, а препарат Айдахо (тербутилазин, 500 г/л), 1,7 л/га, - від широкого спектру дводольних.

«Наші досліди з Agrilab, підтвердили, що стратегія гербіцидного захисту має базуватись на ґрунтовій системі, а страховими гербіцидами варто лише корегувати недоліки ґрунтової схеми, якщо такі мають місце бути», - підкреслює Віталій Брашован, менеджер із розвитку агротехнологій LNZ Group.

«Внесення суміші ґрунтових гербіцидів Сора-Нет та Айдахо відмінно спрацювало, тож на виході ми отримали практично «чисте» поле протягом всієї вегетації, відповідно, на страхових гербіцидах ми заощадили близько $17/га», - погоджується Каріна Кулик.

Тож що отримали?


Висновки
Ясна річ, ніхто без вагомих причин не сіятиме на 8 см, так само і за швидкістю, хоч в даному випадку сівалка реально могла це зробити завдяки SpeedTube™. Інша річ – притискне зусилля. 1т/га  - така ціна "стрибаючих" секцій і переущільненого ґрунту , й це, зауважте, в непоганий за погодою рік. 310$/га є надто відчутою цифрою, щоб її ігнорувати. Тож інвестуйте в якісний висів.