Кукурудза і гербіцид В рамках Дня поля Digital Field фахівці хімічних і насіннєвих компаній обговорили з учасниками нюанси, складнощі й типові помилки в системах захисту культур. Зокрема, дискусія торкнулась необхідності ґрунтових гербіцидів на кукурудзі. «Ґрунтові гербіциди є базовими - в жодному разі їх не можна прибирати з технології захисту кукурудзи. Оскільки – як ви знаєте - кукурудза в фазі 2-5 листків закладає потенціал врожайності», - наголосив Геннадій Ковальов, керівник групи з технологічних і демонстраційних дослідів «Август-Україна".
«Відмовлятися від внесення ґрунтових гербіцидів не можна. Продовжуючи тезу колег, сильне забур’янення посіву плоскухою (200 шт./ м²) призводить до того, що після 3-го листка врожайність щотижня падає на 1,88 т/га», - додав Ігор Бучинський, менеджер із пошуку агрономічних рішень по гербіцидах і інсектицидах Східній Європі компанії «Байєр». Та й з економічної точки зору ґрунтова схема є кращим рішенням. Принаймні, про це свідчать результати досліду на полігоні аграрних інновацій. Фахівці Digital Field на прикладі продуктів DEFENDA порівняли ефективність схем гербіцидного захисту: ґрунтові + страхові та тільки страхові продукти. Препарати добре спрацювали і там, і там, втім, із одним «але». Інтенсивні опади не дали можливість вчасно внести страхові продукти, через що бур'яни завдали помітної шкоди кукурудзі на другій локації.
«В системах захисту просапних культур в обов’язковому порядку мають бути ґрунтові гербіциди: вони розв’язують руки агрономові, даючи можливість більш збалансовано спланувати загальний захист культури, - підсумував Віталій Брашован, менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного бізнес –регіону LNZ Group; При цьому учасники підкреслили важливість правильного внесення ґрунтових гербіцидів. Так, Геннадій Ковальов нагадав: після обробітку по внесеному гербіциду діючі речовини пестициду розподіляються в обробленому шарі, що прямо впливає на концентрацію препарату. Інший важливий момент – температура повітря на час внесення. Вона має становити: 4-5°С вночі та 10-15°С вдень. Вихід за ці межі знижує ефективність і суттєво впливає на тривалість роботи гербіциду.
А це точно 5-ий листок? Цих сумнівів не уникнути за будь-якої технології захисту, адже в Україні практикується як мінімум 3 способи підрахунку листків кукурудзи: французька, американська та ВВСН. Яку ж використовувати? «Офіційно Україна працює за ВВСН: на етикетках вказується вона, а поруч може писатися й інша. Компанія Байєр зараз переходить на американський метод, тому що він наглядно простіший. До прикладу – за ВВСН листок рахується, коли він піднявся й нахилився. Але як бути з гібридами, що мають еректоїдний тип листя? Тому ми переходимо на американський метод, коли підрахунок ведеться за видимими комірцями. Незабаром у каталогах і на тарних етикетках фаза вказуватиметься і за одним, і за іншим методом», - прокоментував Ігор Бучинський.
До рахування всіх листків культури схиляються й інші представники хімічних компаній. Кажуть: передусім, для перестраховки. «2020-ий був лакмусовим папірцем щодо 5-го листка: пониження температури після внесення гербіцидів і продуктів із ріст-регуляцією дуже згубно вплинули на кукурудзу. Відповідно, я своїм клієнтам говорю: «Рахуйте всі листки». Завжди є форс-мажори: агроном приїхав сьогодні вранці, сказав, щоб виїжджав обприскувач, а той – усяке буває – заїхав на те поле вечором наступного дня. За цей час, сонце блиснуло – пів листка вийшло з пазухи. Відповідно, перестраховуйтесь», - порадивВіталій Брашован.
З ним погодився Геннадій Ковальов: «Рахуйте всі листки, починаючи з першого: це дасть час для маневру на випадок прояву технологічних моментів. При цьому враховуйте, що препаратами ауксинової групи варто працювати до 5-го листка, а решту – грамініциди, комплексні продукти – можна вносити до 7-9-го».
Така диференціація по часу відбувається не тільки через тип ЗЗР – ФАО теж важливе. «Ми проводили дослід: взяли добрий генерик: 1,5 та 2 норми, й вносили його на всіх наших гібридах у фази: 5,7, і 9 листків. На 5 перетяжок не було, на 7 і 9 гібриди з раннім ФАО мали перетяжки, а з пізнім – ні. Ранні гібриди формують качан раніше. Тобто, на посівах гібриду з ФАО 200 у фазі 5-6 листок ми вже нічого не робимо, тому що відбувається закладання качана. А, якщо в тебе ФАО 400 - можна працювати до 7-го листка, і при цьому ти не вплинеш на качан. Тому наша рекомендація – починати вносити гербіциди на гібридах із раннім ФАО, а закінчувати - на пізніх», - підкреслив Сергій Красновський, начальник відділу розвитку продуктів та агросервісу Кукурудза та соняшник «КВС-УКРАЇНА».
При обприскуванні радять враховувати й фізіологічні особливості гібридів. «Типова ситуація: великий масив кукурудзи, фаза розвитку більш-менш однакова – 5 листків, здається: можна прискати. Але в посіві є гібриди зі швидким стартовим ростом. Коли більшість рослин на полі перебуває у фазі 5 листків, ці мають уже 6-7. Обприскування планують по загальному масиву, і тоді починаються проблеми. Тому звертайте увагу на цей момент», - підкреслив Олександр Астраханцев, директор із маркетингу "Лімагрейн Україна".
Така типова помилка Найчастіші помилки при внесенні ЗЗР – ця тема викликала жваве обговорення в залі. Передусім, учасники намагались знайти вірні підходи щодо поєднання препаратів у бакових сумішах. «Чим більше препаратів ви комбінуєте, тим гіршу ефективність ви отримуєте. Правильна стратегія – знати свої можливості та мати комплексний підхід. Наприклад, з осені внести гербіциди на озимій пшениці. Так само з мікродобривами. Часто для нормального старту пшениці ранньої весни вносять цинк: починають комбінувати його з різними мікроелементами. А чому цинк не можна внести ґрунтово, наприклад, в формі сульфату цинку? Можна. Внесли сульфат цинку в нормі умовно (кожному полю – своє) 25 кг– і все, питання з цинком на 3-4 роки закрите. Так само можна по кукурудзі це рахувати. Треба розуміти, що для обробки кожної культури у вас є максимум тиждень. Якщо у цього недостатньо, - можливо, просто потрібен ще один обприскувач?», - наголосив Ігор Бучинський.
А як щодо помилок на місцях? «Звертайте увагу на технологічні продукти. Наприклад, на соняшнику є технології Express® та Clearfield®. При використанні спеціалізованих гербіцидів не додавайте до них інші продукти. На моїй практиці таке було на євролайтинговому соняшнику. Взяли Євро-Лайтинг®, приїхали до поля, агроном каже: «Треба ще бор дати: я мав його дати на другій парі – не встигаю, а соняшник переростає, бур'яни переростають…». Додав бор. Минає два дні – поле чорне стоїть: спалили соняшник, тільки додавши до Євро-Лайтингу® бор. Також акцентую увагу на додаванні інсектицидів, зокрема фосфор-органічних: на компот із 5-7 продуктів вони реагують непередбачувано. Дуже попрошу: не додавайте амінокислоту до гербіциду. Ця сполука взагалі незрозуміло як може працювати», - підкресливВіталій Брашован.
І, звісно, не можна нехтувати основами – порядком змішуваності препаратів. На це звернув увагу Геннадій Ковальов: «Порядок змішуваності препаратів: спочатку важкі порошкові, останні – водні розчини. Кожен окремо: заправили, перемішали й пішов наступний. Тоді ви уникнете фітотоксичності, забивання фільтрів й інших проблем».
Обприскування з розумом Ясна річ: ідеального препарату– навіть якби такий існував - замало для якісного захисту. Тому на заходах Digital Field окремий акцент робиться на інструменти для ефективного внесення ЗЗР. «Традиційними засобами дуже складно обробити просапні культури по всьому ярусу, зокрема нижню частину листка, де локалізуються збудники хвороб і шкідники, а також знаходяться продихи рослини. UNDERCOVER® від американської компанії 360 Yield Center змінює це. UNDERCOVER® - блок із 3-ма форсунками, що закріплений на стійках різної довжини. Ця система навішується на будь-який обприскувач і рухається в міжрядді, обробляючи рослину з усіх боків. Крім того, UNDERCOVER® може обприскувати тільки міжряддя. Це дає змогу ефективно та з мінімальною фітотоксичністю боротися проти амброзії, ваточника, канатника Теофраста тощо», - розповів Олег Пелипенко, агроном компанії «Агротерра».
Непідробну цікавість учасників польових заходів Digital Field-2021 викликає демонстрація дронів-обприскувачів XAG XP2020, яку влаштовують фахівці компанії Drone UA. «Дрони-обприскувачі – ця технологія з'явилась «із-нуля»: раніше такого ніхто не робив. Це не авіавнесення – це ранцевий обприскувач із пропелерами. Причина популярності дронів – проста: вони застосовуються тоді, коли традиційні способи неефективні, або неможливі взагалі. Й надалі це тільки поглиблюватиметься: в нас клімат змінюється. В Україні на сьогодні по XAG предзаконтрактовано 600 тис га, до кінця року це буде 1 млн га, або близько 1% потенціалу ринку. Перед вами знаходяться два апаратиXAGXP2020 – вони застосовувались у господарстві Агрілаб Фармінг і, в цілому, активно використовуються в Україні. Дрони йдуть у комплекті з портативними РТК-станціями, а керування відбувається через ваш телефон (android). Розпилювачі – роторні, працюють в межах 16000 об/хв. і забезпечують до 7 м загального захвату. Максимальний об'єм баку - 20 л. Розмір краплі регулюється в діапазоні 85-550 мкм. В комплекті з дроном – два акумулятори, одного вистачає на 12 хв. польоту, але за цей час встигає повністю зарядитись другий. Так ми отримуємо майже безперервний цикл роботи і продуктивність понад 16 га/год.. Крім того, оператор може керувати одночасно кількома XP2020», - відзначив Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA.
Замість висновків Захист культур – це лише одна з головних тем Digital Field-2021. Цьогоріч полігон аграрних інновацій розкинувся на площі 46,6 га: тут було посіяно 40 гібридів кукурудзи, 10 гібридів соняшнику, 1 сорт ярої пшениці. На культурах закладено кільканадцять великих дослідів щодо впливу глибини та норми висіву, а також елементів систем живлення та захисту на врожайність. Окремо представлена ділянка з соняшником та кукурудзою цьогорічного MasseyFergusonCropTour, на якому наочно демонструється вплив 4-ох параметрів висіву: швидкості, глибини, притискного зусилля та якості розкладки насіння, на врожайність культур.