Новини

На 2,5 т/га більше: результати дослідів на Digital Field9 серпня. На полігоні №10 яра пшениця вже з тиждень як завершила вегетацію й відтоді стоїть, нестримно ваблячи до себе дрібних гризунів із сусідніх полів. Утім, мишача спільнота раює недовго: вже запущено мотовило й комбайн заходить у посів, - визначення результатів дослідів почалось.

Підготовка

А за 4 місяці до того полігон №10 стоїть чорний, принаймні, настільки, наскільки взагалі може бути «чорним» сірий легкосуглинковий пилуватий ґрунт, на якому розміщені всі поля Digital Field. З осені тут уже зроблено глибоке розпушування (35 см), а зараз, у квітні, готуються до посіву ярої пшениці та закладання 3-ох груп дослідів щодо: параметрів висіву, а також форми (рідке чи гранульоване) й місця доставки (в рядок чи в міжряддя) припосівного добрива.

«Ці виробничі досліди покликані дати відповіді на найбільш часті питання від сільгоспвиробників, що вирощують яру пшеницю», - коментує Каріна Кулик, агроном Digital Field. 

Яра пшениця була посіяна на полігоні №10 площею 2,5 га, що розміщений на сірих опідзолених пилуватих, а, крім того, ще й кислих ґрунтах. Результати комплексної агродіагностики, що провела компанія Agrilab, свідчать, що на близько ¾ площі полігону ґрунтове середовище має кислу або дуже кислу реакцію 5,2 – 5,7 рН.


В тому числі через рівень кислотності в якості передпосівного добрива спеціалісти Agrilab порадили використовувати вапняково-аміачну селітру, в нормі 330 кг/га.

Удобрення з німецькою педантичністю

Передпосівне внесення добрив здійснювалось агрегатом ZG-TS 7501 – це представник нового покоління розподільників добрив від Amazone. Головна «родзинка» моделі – технологія автоматичного калібрування. Вона фіксує зміни в робочих параметрах (наприклад, швидкість руху), середовищі (рельєф поля), порівнює обсяг фактично внесеного матеріалу з заданими параметрами тощо, й на основі цього змінює налаштування машини, роблячи їх оптимальними для поточних умов. Це забезпечило високу рівномірність розподілення добрив. На це працює й відома система ArgusTwin. Вона складається з 14 радарних сенсорів, які контролюють траєкторію польоту гранул у 128 секторах (при захваті 36 м). Коли радари фіксують відхилення, розподільча система автоматично регулюється - і якість розподілу повертається до оптимального значення. ZG-TS покоління 01 оснащуються системою WindControl, що компенсує силу вітру. За неї високочастотний датчик фіксує швидкість і напрямок вітру, а комп'ютер на основі цих значень задає параметри швидкості обертання розподільчих дисків. Так, у разі бічного вітру WindControl: з навітряного боку прискорює розподільчий диск і повертає розподільчу систему назовні, а з підвітряного – навпаки.

Яра пшениця з можливостями озимої


Посів ярої пшениці відбувся в пізні строки - 14 квітня. При підборі ресурсів, зважаючи на умови та строки посіву, на Digital Field віддали перевагу середньопізньому КВС Аквілон.

«Зазвичай, яра пшениця показує гірший результат, ніж озима, - каже Ігор Давидюк, начальник відділу розвитку продуктів й агросервісу «Зернові культури» «КВС-Україна». - Проте КВС Аквілон забезпечує понад 7 т/га, а при достатніх умовах зволоження на ньому отримували більше 8 т/га. Цей сорт формує зерно істотної натури з суттєвим умістом білку та гарними хлібопекарськими властивостями. КВС Аквілон – низькорослий сорт (висота рослин 66 см), в тому числі, завдяки цьому він має високу стійкість до вилягання. Крім того, загальний профіль стійкості до основних листових хвороб у нього досить таки непоганий».
Досліди

Рідке чи гранульоване?


Варіанти першого досліду щодо впливу форми припосівного добрива на врожайність закладала DMC Primera (міжряддя 18,7 см). Ця машина добре відома в Південній України своєю здатністю працювати за будь-яких технологій обробітку: від класики до справжнього «нуля», на швидкості від 10 до 20 км/год. Це уможливлює запатентований сошник DMC® (Direct – прямий висів, Mulch – мульчований посів, Conventional – в підготовлений ґрунт) із долотом DURA, що встановлений на паралелограмі Revomat, а також специфічне розміщення висівних секцій. DMC Primera висіває широкий спектр культур у нормі 2-400 кг/га, оснащується двосекційним бункером об'ємом 6-13 м³ й доступна з захватом 3-12 м. Сівалка була агрегатована із бункером для рідких добрив FDC 6000. Можливість висівати культуру й одночасно вносити добрива як рідкі, так і гранульовані зробила її ідеальною сівалкою для цього досліду.


 «На першому варіанті ми використовуємо формулу Fertis NPK 5:15:30 із сіркою, цинком, бором та іншими мікроелементами, - наголошує Володимир Моторний, менеджер із збуту Binfield. -Особливість цих добрив, в тому, що вони мають швидкорозчинний фосфор, який потрібен на стартових етапах розвитку кожної культури».

На противагу гранульованим добривам на іншій дослідній ділянці при посіві було внесено РКД 12:24:0, 80 л/га та калій хлористий, 50 кг/га для компенсації потреби у калії.

«На варіанті з рідким  добривом урожайність пшениці становила 6,0 т/га, на ділянках з гранульованим – на 2-5 ц/га більше, - зазначає Каріна Кулик, агроном Digital Field. – Якщо дивитись на варіанти всіх дослідів – гранульоване добриво показує себе краще: різниця 2-5 ц/га. Отже, як бачимо, на полігоні №10 в умовах цього року гранульовану форму живлення не має сенсу замінювати рідкою». 

Старт: в рядок чи в міжряддя?


Наступні досліди закладала класична висівна комбінація – Cirrus-СС (12,5/16,6 см), що виконує до 7 операцій за один прохід на швидкості до 20 км/год. Комплекс має чимало особливостей, серед них – можливість оснащення борони 3-ма типами дисків (ø460 мм): прямими: вологоощадного обробітку, «ромашка» або з дрібними вирізами, а також шинний каток Matrix (880*410мм). Його скати мають специфічний візерунок протекторів – за обох варіантів міжряддя переважна більшість ваги концентрується в зоні майбутнього проходу сошників для насіння, що сприяє підтягуванню капілярної вологи. Cirrus-СС комплектується двосекційними бункерами об'ємом 3-4 м³, доступний із захватом 3-6 му і вже базовій комплектацій оснащений телескопічним дишлом та ISOBUS-управлінням.
Та оптимальним варіантом для наступного досліду Cirrus-СС роблять системи Single- та Double-Shot, які дозволяють закладати добрива разом із насінням, в окремий рядок, або й туди, й туди водночас.Одночасно з висівом Cirrus-СС внесла комплексні добрива FERTIS NPK 7:20:28+ME, в нормі 130 кг/га: на першому варіанті – в рядок із насінням, на другому – в міжряддя, на 8 см у бік.

«На варіанті, де стартове добриво було внесене в рядок із насінням врожайність ярої пшениці становила 6,3 т/га, при внесенні в міжряддя – 6,0т/га, - відзначає Каріна Кулик. - Я була майже на 100% впевнена, що в рядок буде ефективніше, особливо в умовах цієї весни, зокрема її другої половини, яка в нас була дуже волога. При внесенні у рядок живлення концентрується в зоні розміщення кореневої системи – там, де воно найбільш необхідне. Кардинальної різниці по урожайності очікувати не варто, але якщо є можливість вносити добриво в рядок – цим потрібно користуватись, бо це страхування.

Параметри висіву: глибина й норма


Cirrus-СС комплектується двома типами сошників: однодисковими RoTeC pro (притискне зусилля 55 кг/сошник) та дводисковими TwinTeC+ (100 кг). В обох випадках елементи немалі: Ø400 мм таØ370 мм відповідно. В поєднанні з ефектом від Matrix це сприяє плавному ходу висівних елементів, а отже, і якості розкладки в вертикальній площині.
Здатність чітко витримувати задану глибину зробила Cirrus-СС оптимальним варіантом і для наступного досліду. Перший варіант комбінація засіяла в нормі 3 млн шт./га на глибину 2 см, другий – 5 млн шт./га, на 5 см.
«Ми заклали цей дослід, аби довести суттєвий вплив якості посіву на кінцевий результат, - наголошує Каріна Кулик. – На обох варіантах КВС Аквілон сформував 6,5 т/га, різниця – в економіці: приблизно 1,5 посівні одиниці на гектар. Це та ціна, яку ми платимо, коли, наприклад, сівалка не здатна витримати задану глибину і ми в результаті отримуємо зріджені або запізнілі сходи, разом з тим втрачаючи потенціал». 

На сторожі врожаю

Точності отриманих результатів посприяла система захисту ярої пшениці від BayerCropScience. Для боротьби з лободою та падалицею соняшнику - головними конкурентами ярої пшениці на Digital Field застосували Гроділ® Максі (110 г/га). Цей гербіцид контролює широкий спектр одно- та багаторічних бур'янів, зокрема знищує: паслін чорний, осоти (рожевий і жовтий польовий), амброзію, гірчаки. Контроль шкідників та хвороб було покладено на інсектицид контактно-системної дії Коннект® (0,5 л/га) в баковій суміші з інноваційним фунгіцидом Аскра® Xpro (1 л/га). Останній у посівах пшениці знищує збудників: септоріозу, піренофорозу, борошнистої роси, бурої та жовтої іржі. Зазвичай, обробку Аскра® Xproрекомендують проводити двічі, проте на полігоні №10 стало ефективності першої. 

Економіка та підсумки
Базова технологія вирощування ярої пшениці під врожайність 4 т/га коштувала Digital Field $371/га = $156 – добрива, $80 – посівний матеріал, $85,8 – ЗЗР, $44,4 – доробка.

КВС Аквілон на всіх дослідних ділянках перевершив планову врожайність і сформував зерно 3-го класу якості:
-      Варіанти з внесенням гранульованого та рідкого припосівного добрива забезпечили - 5,8 т/га та 6,0 т/га відповідно;
-      Варіанти з доставкою стартових добрив у рядок чи міжряддя - 6,3 т/га та 6,0 т/га відповідно;
-      Варіанти з глибиною висіву на 2 см і 5 см - 6,5 т/га, тільки останньому для цього знадобилось на 1,5 одиниці більше посівного матеріалу;

Так завершилась цьогорічна історія з посівом ярої пшениці на Digital Field. Результати дослідів з кукурудзою та соняшником - попереду.